20 listopada 2014

Prosimy o poparcie

Monitorować wydatkowanie funduszy europejskich na poziomie ogólnopolskim w latach 2014-2020, to lobbing najwyższego szczebla. Dzięki staraniom także naszych reprezentantów w grupie, która będzie się tym zajmowała, przewidziano jedno miejsce dla przedstawiciela organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Mowa jest o Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (w skrócie: KM PO WER).
Kandydatów na to stanowisko (czyli przypomnijmy: reprezentanta organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych) w grupie KM PO WER jest sześciu. Każdy z nich startuje razem ze swoim zastępcą.
Ruszyło właśnie głosowanie, które potrwa do 1 grudnia. Głos oddać może każda organizacja pozarządowa, niezależnie od tego w jakiej branży działa. (Głosy od indywidualnych osób nie będą uwzględniane)
Zachęcamy do głosowania na parę: Grzegorz Kozłowski, przewodniczący TPG oraz Agata Gawska, wiceprezes Fundacji Aktywizacja.
Jako jedyni ubiegający się o ten mandat posiadają oni poparcie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP).
"Głos organizacji nie oznacza tylko, że opowiada się za tym czy za innym kandydatem, ale również to, że jest zainteresowany rozwiazaniami systemowymi w tym obszarze, że nie jest jej członkom, pracownikom i beneficjentom wszystko jedno jakie bedą kryteria wyboru projektów, kto będzie rozliczał Instytucje Zarządzające z wydatkowania środków z funduszy europejskich. Dziś nadszedł czas sprawdzianu, czy sektor stać na wybór dobrych przedstawicieli, a najbliższe lata pokażą czy sektor potrafi tych przedstawicieli rozliczyć z ich działalności." [źródło: ofop.eu]
 
Co to jest Program Operacyjny „Wiedza Edukacja Rozwój?
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Będzie też wspierał innowacje społeczne
i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach oraz wdrażanie w Polsce Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych.
Celem Programu jest wzmocnienie wybranych polityk publicznych realizujących cele strategii Europa 2020. Kształt Programu  i jego zakres wynika z doświadczeń z realizacji programów operacyjnych w poprzednich perspektywach finansowych: 2004-2006 oraz 2007-2013 i stanowi swoiste kontinuum logiki przyjętej w realizacji przedsięwzięć z Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce.  Przyjęta logika zakłada zatem, że na poziomie regionalnym interwencja Europejskiego Funduszu Społecznego będzie dotyczyła bezpośredniego wsparcia osób niepełnosprawnych w celu poprawy ich sytuacji na rynku, natomiast krajowy program operacyjny będzie się koncentrował na poprawie ram funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych.
 
Zakres wsparcia PO WER opiera się na dwóch filarach:
  1. poprawie funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych;
  2. interwencji w obszarach, dla których większą efektywność zapewni wsparcie z poziomu krajowego:
• wsparciu osób młodych,
• szkolnictwie wyższym,
• innowacjach społecznych, programach mobilności i współpracy ponadnarodowej.
PO WER będzie wspierać następujące obszary:
  • zatrudnienie i mobilność pracowników,
  • włączenie społeczne i walkę z ubóstwem,
  • inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie,
  • wzmacnianie sprawności i efektywności państwa.
Budżet Programu to blisko 4,7 mln euro środków unijnych. Więcej informacji o Programie można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.
 
Kim jesteśmy?
Naszą kluczową kwestią do realizacji w ramach Komitetu będzie zapewnienie, aby przestrzegane były zasady Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz wytyczne i założenia dokumentów programowych Unii Europejskiej w odniesieniu do niepełnosprawności.
Kluczowe zapisy, które będą wyznaczały nasze działania to:
  1. Konwencja „Zapewnienie i popieranie pełnej realizacji wszystkich praw człowieka
    i podstawowych wolności wszystkich osób niepełnosprawnych”,
  2. Europejska Strategia w sprawie niepełnosprawności Europa 2010-2020, która wskazuje,
    że należy wspierać działania krajowe, w tym wdrażające zobowiązania Konwencji, poprzez pomoc w integracji na rynku pracy dzięki wykorzystaniu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz jako nadrzędny cel na poziomie UE wskazuje upowszechnienie otwartego dla wszystkich kształcenia i uczenia się przez całe życie,
  3. Konwencja: „Przy tworzeniu i wdrażaniu ustawodawstwa i polityki celem wprowadzenia w życie niniejszej konwencji, a także w toku podejmowania decyzji w zakresie spraw dotyczących osób niepełnosprawnych Państwa Strony będą ściśle konsultować się z osobami niepełnosprawnymi, a także angażować te osoby, w tym niepełnosprawne dzieci, w te procesy, za pośrednictwem reprezentujących je organizacji”.
W ramach Grupy On Inclusion 14-20 nadal będziemy współpracować z pozarządowymi
i akademickimi liderami integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na rzecz realizacji postulatów zawartych w dokumencie „Propozycje systemowych rozwiązań gwarantujących dostępność Funduszy polityki spójności 2014-2020 dla osób z niepełnosprawnościami”.
Jednocześnie deklarujemy otwartość we współpracy ze wszystkimi organizacjami zainteresowanymi właściwym włączaniem tematyki niepełnosprawności w nowej perspektywie UE 2014-2020.
Poprzez współpracujące federacje organizacji (Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF), OFOP, WRZOS, federacje branżowe i regionalne)  będziemy konsultować stanowiska we wszystkich kluczowych sprawach oraz  na bieżąco informować o naszych działaniach poprzez współpracujące federacje organizacji.
W przypadku spraw wymagających dyskusji i wypracowania stanowiska będziemy organizować konsultacje.
W realizowanych działaniach będziemy korzystać z doświadczeń Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF) w zakresie wykorzystania środków EFS na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 Grzegorz_Kozłowski       Grzegorz Kozłowski  
Przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym i Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, a także prezes Zarządu Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących. Uczestniczy w pracach różnych zespołów roboczych i komisji eksperckich działających w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu osób z niepełnosprawnością ekspert w dziedzinie dostępności przestrzeni społecznej i publicznej dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi (wzroku i słuchu) – aktywnie uczestniczy w działaniach podejmowanych przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. Autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu głuchoślepoty oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami publikowanych zarówno na łamach prasy środowiskowej jak i poświęconej tematyce niepełnosprawności a także zamieszczanych w publikacjach książkowych. Uczestnik kilkudziesięciu programów radiowych i telewizyjnych poświęconych tej problematyce. Uczestnik konferencji międzynarodowych z zakresu głuchoślepoty, podczas których prezentował polskie doświadczenia m.in. w zakresie świadczenia usług tłumaczy-przewodników, zatrudnienia wspomaganego itp.
 
Agata_Gawska       Agata Gawska
Wiceprezes Fundacji Aktywizacja, a także współtwórczyni i koordynatorka Grupy On Inclusion 14-20. Koordynatorka wielu projektów aktywizacji zawodowej i społecznej, w tym projektu systemowego, który obejmuje wsparciem aktywizacyjnym przeszło 2000 niepełnosprawnych mieszkańców wsi oraz ich najbliższe otoczenie. Współautorka postulatów NGO do nowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W kadencji 2013-14 Członkini Naczelnej Rady Zatrudnienia. Obecnie pracuje nad stworzeniem silnej reprezentacji dialogu po stronie trzeciego sektora w zakresie rynku pracy i włączania zawodowego osób z niepełnosprawnością tworząc struktury zrzeszające Pozarządowe Instytucje Rynku Pracy, czyli organizacje pozarządowe udzielające wsparcia w zakresie zatrudnienia osobom wykluczonym.
DO POBRANIA: plik pdf
Na etapie zgłoszenia poparły nas następujące organizacje:
  1. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
  2. Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych
  3. Federacja Mazowia
  4. Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS
  5. Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
  6. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
  7. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
  8. Fundacja Vis Maior
  9. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
  10. Fundacja Imago
  11. Fundacja Synergia
  12. Ogólnopolska Fabryka Młodych Społeczników
  13. Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym
  14. Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
  15. Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
  16. Fundacja RAiDO”. Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych
  17. Fundacja KSK. Pracownia Wspierania Organizacji Pozarządowych
  18. Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom”
  19. Fundacja Marka Kamińskiego
  20. Fundacja Szansa dla Niewidomych
  21. Polski Związek Głuchych. Oddział Łódzki
  22. Fundacja SUBSIDIUM
  23. Fundacja Rozwoju Edukacji i Głuchych
  24. Fundacja Złota Jesień
  25. Spółdzielnia Socjalna Warto nad Wartą
  26. Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski
  27. Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego
  28. Fundacja Młodzieżowa Agencja Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej i Staży
  29. Inkubator Rozwoju Inicjatyw Społecznych IRIS
  30. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej SZANSA
  31. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Oddział Rzeszów
  32. Fundacja „Merkury”
  33. Falochron – Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Szkole
  34. Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
  35. Lubuski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
  36. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem. Oddział Gorzów Wlkp.
  37. Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym – ECHO –
  38. Fundacja „Wspólna Droga”. United Way Polska
  39. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
  40. Fundacja Rozwoju i Wsparcia PASIEKA
  41. Fundacja Naukowa Norden Centrum
  42. Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS
  43. Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni
Jak na nas zagłosować?
Prosimy o wypełnienie karty do głosowania danymi organizacji, zaznaczenie znaku X przy naszych nazwiskach, wydrukowanie, podpisanie – przez osoby upoważnione do reprezentowania organizacji – oraz wysłanie zeskanowanej karty na adres: glosowanie.power@mpips.gov.pl oraz marta.bartold@idn.org.pl nie później niż do godz. 23:59 w dniu 1 grudnia.
DO POBRANIA: Karta do głosowania z naszą rekomendacją (doc)
Więcej informacji o wyborach do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.