Wstępne terminy warsztatów

Przedstawiamy listę warsztatów, na które będziemy zapraszać w ciągu najbliższego roku. Nie uruchamiamy na razie rekrutacji – przekazujemy tylko pakiet informacji. Rekrutacja będzie ruszała zwykle ok. 2 miesięcy przed warsztatami.


Projekt: Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych II
(pierwszy okres projektowy: 1 stycznia 2014 – 31 marca 2015)

 
Warsztaty psychoedukacyjne – 2-15 czerwca 2014, Przełazy
Skierowane do osób, które chcą pracować nad swoim samorozwojem tj. stawianiem sobie celów i motywacją do podejmowania związanych z nimi działań osobistych i zawodowych. Forma zajęć grupowych oraz indywidualnych konsultacji ma na celu stopniowe pokonywanie obaw i oporów przed funkcjonowaniem osób głuchoniewidomych w większej przestrzeni publicznej. W pracy zostanie wykorzystany m.in. trening asertywności, który uczy jak swobodnie wyrażać swoje opinie i emocje, nie urażając osób z otoczenia, jak nie dopuszczać do emocjonalnego i fizycznego wykorzystywania przez innych.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 16 osób
 
Warsztaty aktywności górskich (koordynowane przez Sekcję Młodych) – lipiec 2014
Warsztaty dla miłośników gór i przyrody. Ukierunkowane na poznawanie polskich górskich „cudów natury” i podnoszenie poziomu aktywności fizycznej. W programie wycieczki górskie, przemierzanie tras szlakami wraz z nauką korzystania z map drukowanych, w telefonie, tablecie, z systemu GPS. Warsztaty zostaną zorganizowane najprawdopodobniej w Sudetach.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 20
 
Warsztaty dyscyplin paraolimpijskich – sierpień 2014
Ta innowacyjna forma ma na celu krzewienie zamiłowania do sportu, ale przede wszystkim pokazania, jak wiele jego dziedzin można uprawiać z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Sport może służyć nam jako zainteresowanie, ale może też stać się sposobem na życie. Zaproponowane przez nas dziedziny to: pływanie, biegi, skoki w dal, wioślarstwo, goalball (piłka nożna z sygnalizacją dźwiękową). Zajęcia będą odbywały się pod okiem doświadczonych trenerów, którzy będą uczyć i wspierać w rozwoju umiejętności w danych sportach oraz czuwać nad bezpieczeństwem uczestników.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 20
 
Warsztaty arteterapeutyczne – 31 sierpnia-14 września 2014, Łucznica
Forma terapii przez sztukę uprawiana w materiałach takich jak glina, wiklina, tkaniny, papier czerpany itp. W czasie warsztatów uczestnicy pod okiem instruktorów pracują nad tworzeniem swoich prac według indywidualnych pomysłów. Wytwory powstające w Łucznicy mają charakter użytkowy i dekoracyjny.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 32 osoby
 
Akademia self-adwokatów – 1-5 października 2014, Łucznica
Służą podniesieniu świadomości osób głuchoniewidomych dotyczącej ich praw i przywilejów wynikających z międzynarodowych Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych oraz Deklaracji praw osób guchoniewidomych. Zajęcia prowadzone będą zarówno metodami aktywizującymi grupę oraz wykładowymi. Ich celem jest wyłonienie osób chcących walczyć o uwagę i prawa dla osób głuchoniewidomych w środowisku lokalnym.
Czas trwania: 4 dni
Liczba uczestników: 12
 
Dwie edycje warsztatów edukacyjnych Sekcji Młodych (kwiecień/maj i listopad 2014)
Warsztaty o charakterze integracyjno-edukacyjnym są okazją do wspólnej nauki i wymiany doświadczeń młodych osób głuchoniewidomych z terenu całej Polski oraz wspierających ich tłumaczy-przewodników i wolontariuszy. Służą przełamywaniu barier przed funkcjonowaniem w większej grupie społecznej. W planach: warsztaty rzemiosł dawnych, Wielka Integracyjna Gra Miejska.
Czas trwania: 4 dni
Liczba uczestników: 20 osób
 

Projekt: Rehabilitacja drogą do samodzielności i niezależności
(trzeci okres projektowy: 1 kwietnia 2014 – 31 marca 2015)

 
Warsztaty rzeźbiarskie – 1-14 czerwca 2014, Orońsko k/Radomia 
Obok warsztatów rehabilitacyjnych jest to najdłużej kontynuowana wyjazdowa forma wsparcia przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką i rozwojem umiejętności pracy w glinie. W ich czasie powstają duże formy twórcze. Uczestnicy, którzy znają już charakterystykę plenerów, przyjeżdżają z pomysłami do realizacji. Osoby początkujące próbują swych sił w glinie w mniejszej formie użytkowej (np. dzban, misa), która pozwala poznać technikę lepienia w glinie. Kolejne zadanie dla nich to już rzeźba o dowolnym do stworzenia motywie.  Zachęcamy do poznania twórczego i terapeutycznego zastosowania gliny. Bezpośredni, fizyczny kontakt z nią rozwija i uwrażliwia dotyk, a rzeźba powstała w jego wyniku jest formą wyrażenia siebie, swoich zamiłowań, pragnień czy doświadczeń.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 15
 
Warsztaty dla dzieci głuchoniewidomych z rodzinami – 14-27 lipca 2014, Ustronie Morskie
Warsztaty, w czasie których z zajęć rehabilitacyjnych korzystają dzieci z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu, a ich rodzicom stwarza się okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i wsparcia. Dzieci mogą skorzystać m.in. z zajęć: logopedycznych, integracji sensorycznej, kynoterapii, muzykoterapii, rehabilitacji ruchowej, a rodzice ze wsparcia psychologicznego. Zdobywają także wiedzę jak indywidualnie pracować ze swoim dzieckiem i oceniać jego postępy rozwojowe.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 20 dzieci z członkami rodzin/opiekunami
 
Trzy edycje warsztatów komputerowych (prawdopodobnie wrzesień, listopad 2014 i styczeń/luty 2015)
Nauka pracy na sprzęcie komputerowym na różnych poziomach zaawansowania przy zastosowaniu specjalistycznych oprogramowań dla osób słabowidzących i niewidomych. W czasie warsztatów w zależności od poziomu zaawansowania obsługi komputera w małych grupach uczestniczy uczą się jego podstawowych funkcji, wzrokowego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze, pracy w pakiecie Microsoft Office (Word, Excel, Power Point), wyszukiwania informacji w internecie, obsługi poczty elektronicznej, tworzenia baz danych, blogów itp.
Czas trwania: 10 dni
Liczba uczestników: 12
 
Warsztaty rehabilitacji podstawowej – luty/marzec 2015
Warsztaty mające na celu podniesienie poziomu funkcjonowania oraz usamodzielnianie się poprzez zdobywanie praktycznych umiejętności w czasie zajęć dostosowanych do indywidualnych potrzeb. W programie zajęcia z orientacji przestrzennej, nauka czynności dnia codziennego, nauka komunikacji (Braille, Lorm, zajęcia rozwijające umiejętność posługiwania się językiem migowym), zajęcia kuchenne, fizyczno-sportowe. Organizowane są także grupowe spotkania z trenerem motywacji, które pomagają oceniać postępy w pracy i motywować do jej kontynuacji oraz radzić sobie ze zmęczeniem i zniechęceniem.
Czas trwania: 14 dni
Liczba uczestników: 20
 

Inne działania warsztatowe

 
IV Mistrzostwa Polski Głuchoniewidomych w Warcabach 64 i 100- polowych – 24-27 kwietnia 2014, Warszawa (działanie pozaprojektowe)
Już po raz czwarty odbędą się Mistrzostwa Polski Głuchoniewidomych w Warcabach. Wraz z TPG współorganizatorem imprezy jest Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych „Arkadia”. Zawodników wspomagać będą tłumacze-przewodnicy i wolontariusze, pełniąc w czasie gry role asystentów. Rozegrane zostaną 2 turnieje:
  • turniej warcabów 64-polowych
  • turniej warcabów 100-polowych.
Zapraszamy na zawody i dreszczyk emocji.
Czas trwania: 4 dni
Liczba uczestników: ok. 20 osób
 
W czasie wszystkich warsztatów zapewniamy wsparcie tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego.
Więcej informacji na temat warsztatów i rekrutacji na nie będziemy podawać w późniejszym terminie. Zastrzegamy sobie także prawo do drobnych zmian w ich terminach i lokalizacji.